Ստեփանակերտում 17 ապրանքատեսակի գներն աճել են, 5-ինը՝ նվազել
Երեքշաբթի, 12 հունվարի, 2021 թ., 19:10
Հանրային ծառայությունները և տնտեսական մրցակցությունը կարգավորող պետական հանձնաժողովի աշխատա մասնագետների կողմից 2021թ. հունվարի 11-ին Ստեփանակերտ քաղաքում գործող 20 առևտրային օբյեկտներում 43 լայն սպառման ապրանքատեսակների դիտարկման արդյունքում, նախորդ դիտանցման (04.01.2021թ.) համեմատ, արձանագրվել է 17 ապրանքատեսակի միջին գների փոփոխություն՝ 12 գնաճ և 5 գնանկում:
Մասնավորապես միջին գնաճ արձանագրվել է սոխ 1կգ՝ 50 դրամ (25%), կաթնաշոռ 100գր՝ 11 դրամ (6.0%), կաթ 1լ՝ 19 դրամ (5.6%), բժշկական ձեռնոց զույգ՝ 3 դրամ (5%), վարունգ 1կգ՝ 50 դրամ (5%), թթվասեր 200գր՝ 11 դրամ (4.5%), մածուն 500գր՝ 10 դրամ (4.1%), ոսպ 1կգ՝ 26 դրամ (4.5%), շաքարավազ 1կգ՝ 4դրամ (1.0%), պանիր «Չանախ» 1կգ՝ 21 դրամ (1%), թեյ 100 գր՝ 4 դրամ (0,5%), ալյուր 1կգ՝ 1 դրամ (0,3%) ապրանքատեսակների համար:
Միջին գնանկում արձանագրվել է ադամաթուզ 1կգ՝ 100 դրամ (12.5%), մակարոն 400 գր՝ 5 դրամ (2.1%), բրինձ սպիտակ երկարահատիկ 1 կգ՝ 6 դրամ (1.2%), ձու 1 հատ՝ 1 դրամ (1.2%), կարագ 200 գրամ՝ 9 դրամ (0.9%) ապրանքատեսակների համար:
Գնային փոփոխություններ արձանագրած ապրանքային շուկաներում գերիշխող դիրք ունեցող տնտեսավարող սուբյեկտներ առկա են գնաճի դեպքում՝ կաթնամթերքի շրջանառության ոլորտում («Կաթ», «Թթվասեր», «Կաթնաշոռ», «Մածուն»), իսկ գնանկման դեպքում՝ «Ադամաթուզ» և «Հավի ձու» ապրանքային շուկաներում:
Նշված փոփոխությունների գնային քաղաքականության հիմնավորվածությունը պարզելու նպատակով հանձնաժողովը իրականացնում է համապատասխան ուսումնասիրություններ: