«Իշխանության ներկայացուցիչներին՝ շարունակեք պնդել, որ լուրջ ձեռքբերումներ ունեք». Էդմոն Մարուքյան
![]() 216 Երեքշաբթի, 12 հունվարի, 2021 թ., 18:45 ԼՀԿ ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Իշխանության ներկայացուցիչները շարունակում են պնդել, որ երեկ Մոսկվայում ստորագրված նոր փաստաթուղթը ձեռնտու է Հայաստանին, քանի որ ըստ դրա՝ հնարավորություն կստանանք երկաթուղով Ադրբեջանի տարածքով կապ հաստատել Ռուսաստանի հետ՝ թյուր կարծիք տարածքելով, թե դա այսուհետ անվտանգ է լինելու։ Ընդգծեմ՝ Ադրբեջանի տարածքով՝ այն երկրի տարածքով, որը մինչ այժմ չի վերադարձրել մեր ռազմագերիներին, գերի ընկած քաղաքացիական անձանց, այն երկրի տարածքով, որի իշխանությունների հայատյաց քաղաքականության արդյունքում և այդ իշխանության թողտվությամբ ու վստահաբար նաև հավանությամբ՝ այդ երկրի զինված ուժերի ծառայողները իսլամական պետությանը համանման մեթոդներով խոշտանգեցին ու գլխատեցին մեր զինվորներին ու քաղաքացիներին՝ չխնայելով անգամ ծերերին ու հիվանդներին, |