«Չի՛ կարելի կանգնել լափամանի կողքին և մոռանալ հայրենիքը». Արփեն Մովսեսյան
![]() 259 Շաբաթ, 23 հունվարի, 2021 թ., 13:45 «Չի՛ կարելի կանգնել լափամանի կողքին և մոռանալ հայրենիքը»,- այսօր՝ ասուլիսի ժամանակ, անդրադառնալով պատերազմում կրած պարտությանը, ասաց արվեստի վաստակավոր գործիչ Արփեն Մովսեսյանը: «Մեր կողքին այսօր կան դավաճաններ, և դա այնքան բացահայտ է ու տարակուսելի, որ երբեմն կորցնում ես զգոնությունդ և ուզում ես անզորությունից ինքնասպան լինել… Ի՞նչ է նշանակում «գործակալ», «պայմանավորված պատերազմ»…Շուշին ի՞նչպես կարելի է անվանել «թուրքական համայնք»… Այդ անառիկ բերդը, մեր ամենաշեն վայրերից մեկը, այդ ժայռեղեն պատկերը…»: Արփեն Մովսեսյանի խոսքով՝ ժամանակի հետ ամեն ինչ ավելի պարզ կդառնա և կիմացվի, թե ինչն ինչպես է եղել, քանի որ նրա համոզմամբ՝ սա ծրագրված պատերազմ էր: «Ինչպե՞ս կարող է հայ մարդը Շուշին տեսնել նսեմ, հաղթանակված, պարտված, նման խոսքերով բնորոշել Շուշիի անառիկ կերպարը»,- ասաց Մովսեսյանը: |