«Այդ ամենի ֆոնին ԱՄՆ-ում Լիլիթ Մակունցին դեսպան նշանակելը ամենամեծ անմեղսունակությունը կլինի». Արմեն Վարդանյան
![]() 301 Կիրակի, 24 հունվարի, 2021 թ., 22:15 Քաղաքագետ Արմեն Վարդանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «ԱՄՆ-ն աշխարհի թիվ մեկ գերտերությունն է, Հայաստանի համար չափազանց մեծ նշանակություն ունեցող երկիր: Այդ երկրի հետ լավ հարաբերություններ կառուցելու համար մենք ԱՄՆ-ում պետք է դեսպան նշանակենք մեր ամենալավ պատրաստված կադրերին: Մանավանդ հիմա, երբ նորընտիր նախագահ Ջո Բայդենը հայտարարել է, որ հրաժարվելու է Թրամփի իզոլյացիոնիստական քաղաքականությունից և վերականգնելու է Միացյալ Նահանգների սասանված դիրքերը և ազդեցությունը մի շարք տարածաշրջաններում: Ու այդ ամենի ֆոնին ԱՄՆ-ում Լիլիթ Մակունցին դեսպան նշանակելը ամենամեծ անմեղսունակությունը կլինի: Մենք ունենք լավ դիվանագետներ՝ Զոհրաբ Մնացականյան, Թաթուլ Մարգարյան ու էլի այլ դիվանագետներ: Էդ հմուտ դիվանագետներից մեկը պիտի նշանակվի, լիքը կարևոր գործ կա անելու, իսկ Մակունցը թող մնա ԱԺ-ում կամ էլ մի երկրորդական նշանակություն ունեցող երկրում թող դեսպան գնա: Դրանից ավել ինքը չի ձգում»: |