«Ժամանակն է նորից արժևորելու մեր հերոսական անցյալը». Արշավիր Ղարամյան
Հինգշաբթի, 28 հունվարի, 2021 թ., 10:35
Արցախի Հանրապետության Անվտանգության խորհրդի նախկին քարտուղար, Արցախի հերոս Արշավիր Ղարամյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Հայ ժողովուրդը Հունվարի 28-ը տարիներ շարունակ նշել է որպես հերոսական անցյալով կերտված հաղթանակաների մեծարման ու արժևորման օր։
Արցախյան առաջին պատերազմը փառապանծ հաղթանակով կերտած հայ ժողովրդի, ու Արցախյան հերոսամարտի քաջարի մարտիկների ջանքերի ներդրմամբ՝ ստեղծեցինք Հայոց բանակը, որը 30 տարինների ընթացքում արյունով գծված մեր սահմանները՝ անվեհեր զիվորների, գեներալների ու սպաննների անկոտրում կամքով, ու հայրենիքի նկատմամբ անվերապահ սիրով անառիկ պահեց։ Անխոս Հայոց բանակի ղեկավարությունը տարիներ շարունակ համալրվում էր ռազմական գիտելիքներով հարուստ փորձառու սպաններով, որոնք ի վիճակի էին վերլուծել հակառակորդի ուժեղ ու թույլ կողմերը՝ համապատասխան հետևություններով հանդերձ իրականացնել դինամիկ բարեփոխումներ (Ապրիլյան պատերազմը դրա վառ օրինակն էր)։
Ժամանակն է նորից արժևորելու մեր հերոսական անցյալը, վերաիմաստավորվելու՝ պետության անվտանգային հարցերն առաջնային օրակարգ բերելու, ու Հայոց բանակի Հունվարի 28-ի ուղերձը մեր սերունդներին փոխանցելու համար»։