«Այն, ինչ չկարողացավ անել դրսի թշնամին, հիմա փորձում է անել ներսի թշնամին». Հայկ Մարտիրոսյան
![]() 318 Ուրբաթ, 29 հունվարի, 2021 թ., 14:40 Քաղաքագետ Հայկ Մարտիրոսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Վահան Բադասյանին, ամենայն հավանականությամբ, հայկական կողմից դավաճանության արդյունքում փորձեց չեզոքացնել թշնամին և, այնուամենայնիվ, չկարողացավ սպանել նրան։ Ծանրագույն վիրավորումը Բադասյանը հաղթահարեց և հաղթեց մահվանը։ Եվ այն, ինչ չկարողացավ անել դրսի թշնամին, հիմա փորձում է անել ներսի թշնամին։ Հանրային տիրույթում, փողոցներում և հրապարակներում բացեիբաց հնչող տասնյակ հազարավոր նմանատիպ կոչերի շարքում ազգային դավաճանը հենց Բադասյանի հայտարարությունն է առանձնացնում և հենց նրան պատվիրում մեկուսացնել։ Որովհետև վախենում է հերոսներից։ Վախենում է նրանցից, որ դավաճաններին չեն ներում, վախենում է նրանցից, որ հեղինակություն ունեն և հերոսի իսկական կերպար։ Դրսի թշնամուն և մահվանը մեր ժողովրդի այս հերոսը հաղթել է Առաջին արցախյանում, երկրորդում հաղթել է մահվանը։ Բադասյանը ներսի թշնամուն էլ կհաղթի։ Կհաղթի, որովհետև Երրորդ արցախյանում նա պետք է թե՛ ներսի և թե՛ դրսի թշնամուն մի վերջին անգամ հաղթի»։ |