«Այսօր այս երկու ստահակներն ահաբեկում էին ինձ». Լիա Սարգսյան
![]() 412 Ուրբաթ, 29 հունվարի, 2021 թ., 22:45 Լրագրող Լիա Սարգսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում տեսանյութ է հրապարակել, որին կից գրել է. «Չեմ լռելու: Այսօր այս երկու ստահակները ահաբեկում էին ինձ՝ Երևանում քայլելիս: Բնավորությանս համաձայն, մոտեցա, որ «օգնեմ» հոգեվարքի մեջ հայտնված սույն տղամարդկանց, արդեն վազում էի, որ բռնեմ: Որքան խղճուկ են, վախեցած փախչում են կնոջից»: Հիշեցնենք՝ լրագրող Լիա Սարգսյանը, ում հետ երեկ Եռաբլուրում վեճի էր բռնվել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, այսօր կատարել էր իր խոստումը և գրավոր հարց ուղղել վարչապետին: Նա այսօր կառավարության դիմաց էր եկել՝ Փաշինյանի ասածը պաստառին գրած։ «Շուշին հակամարտությունից և ազատագրումից առաջ ունեցել է 90 և ավելի տոկոս ադրբեջանցի բնակչություն։ Ուզում եք ասել, որ 90 տոկոս ադրբեջանցի բնակչություն ունեցող Շուշի քաղաքը հայկակա՞ն է իր այդ կարգավիճակով»,- մեջբերված էր Փաշինյանի խոսքը պաստառին: Լրագրողը Փաշինյանից ակնկալում էր խոստացված պատասխանը։ |