«Ճանաչե՛ք մեր համաքաղաքացիների զանգվածային որակն ու գաղափարը». Ալեքսանդր Քանանյան
Շաբաթ, 30 հունվարի, 2021 թ., 10:25
Քաղաքագետ Ալեքսանդր Քանանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Նիկոլի դաւաճանական ստորագրութեամբ տները, այգիները, հարազատների գերեզմանները կորցրած մի քանի տասնեաակ քաշաթաղցիներ եկել են իրենց ամբողջ կեանքն ու կեանքի գործը թուրքին ծախած կառավարութիւնից ուշադրութիւն պահանջելու։ Դրան ի պատասխան՝ այս մարդիկ ցանցում զանգուածաբար ենթարկուել են անասելի եւ ստոր լուտանքների․․․ Միակ հիմքը՝ մարդկանց արցախցի լինելն է։ Ժեխը չգիտի, որ արցախցին էլ է հայ, հայաստանցի եւ ՀՀ քաղաքացի։ Ժեխը չգիտի, որ Քաշաթաղում եւ Քարվաճառում ապրած իրենց համաքաղաքացիների մեծագոյն մասը ՀՀ այղ մարզերից Արցախում վերաբնակուած եւ 20-25 տարի ազատագրուած հայրենիքն իրենց քրտինքով՝ անասելի դժուար պայմաններում շենացրած հայրենակիցներն են։ Նրանք պատրաստակամաւրէն իրենց հայրենակիցներին ուղարկում են իրենց իսկ ապիկար վիժուածքի ստորագրութեամբ Հայոց բանակի պաշտպանութիւնից զրկուած եւ թուրք֊ռուսական դաշինքին պատանդ յանձնուած Արցախը։ Ժեխը մոռանում է, որ Երեւանն էր Արցախը Մայր Հայրենիքից պետականաւրէն աւտարողը, երբ Անկախութեան Հռչակագրի ոտնահարմամբ հակասահմանադրաբար փորձ է արուել Արցախը ՀՀ կազմից դուրս գցելու՝ Արցախի եւ արցախաբնակ ՀՀ քաղաքացիների համար պատասխանատուութիւն չկրելու եւ նրանց բախտի քմահաճոյքին թողնելու համար։
Վայելէ՛ք՝ ահաւասիկ տասնեակ եւ հարեւր֊հազարաւոր մեր «հայրենակիցներն» են՝ 22 տարի 5-10 հազար դրամով Քոչարեանին ու Սերժին ծախուած ստրուկները, որոնք միանգամայն սպասելիաւրէն այժմ վերածուել են նիկոլապաշտ ու նիկոլամեռ զոմբիների՝ տգէտ, անգաղափար, ստահակ ու նողկալի ժեխի․․․ Ես չեմ ջնջում նրանց անունները։ Ճանաչէ՛ք մեր համաքաղաքացիների զանգուածային որակն ու գաղափարը․․․ Նրանց մեծագոյն մասն իրական մարդիկ են․․․ Նրանցով մենք ինքնիշխան Հայոց պետութիւն չենք կառուցի, նրանց բոլորին պէտք է սպառի թուրքի եաթաղանն ու պատմութեան մաքրագործող հուրը․․․»: