«Դրանով ատելությունն իր հանդեպ ավելի ու ավելի է բազմապատկելու». Հայկ Մարտիրոսյան
![]() 361 Շաբաթ, 30 հունվարի, 2021 թ., 16:00 Քաղաքագետ Հայկ Մարտիրոսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Ազգային դավաճանի վտանգավորությունը ժողովրդի համար հետպատերազմական շրջանում նաև կայանում է նրանում, որ լիովին ոչ ադեկվատ է, գործում է անմեղսունակի պես։ Ընդհանրապես քաղաքական ներկապնակում դիկտատոր՝ բռնակալ, անգամ դառնում են այլ մեթոդներով։ Սա, ունենալով միայն սահմանափակ իշխանություն Հայաստանում, փորձում է փաստացի քաղաքական դաշտն ահաբեկելով՝ իշխանական «ահաբեկչությամբ» լռեցնել ընդդիմադիրներին։ Եվ մեկ գրամ չի հասկանում անգամ, որ, օրինակ, Վահան Բադասյանին, որ ծանրագույն վիրավորումից դեռ չի էլ ապաքինվել՝ կարող է բանտում սպանել, բայց դրանով ատելությունն իր հանդեպ երկրում ավելի ու ավելի է բազմապատկելու։ Չի հասկանում, որ դրանով, ամենայն հավանականությամբ, Վահան Բադասյանի պես մտածող մարդկանց քանակն է կտրուկ մեծացնելու և մարդկանց, որ այլևս հռետորական հայտարարություններ չեն անի (հիմարին էլ պարզ է, որ Բադասյանին դավաճանի դավաճանական հատուկ ծառայություններն ուշադիր հետևում էին, որ հենց միայն այդ պատճառով և ոչ միայն այդ պատճառով նա ֆիզիկապես անկարող էր իր ասածը իրականացնել։ Հիմարին էլ պարզ է, որ հնչեցնողը չի անելու այդպիսի բան, որովհետև գիտե, որ այլևս իրեն թույլ չեն տա։ Հիմարին էլ պարզ է, որ Բադասյանը հռետորական խոսք է հնչեցրել, որ այս օրերին հազարավոր հայեր հայրենիքում և սփյուռքում հնչեցնում են, գրում սոցհարթակներում, բղավում հրապարակներում)։ |