«Այս տեսանյութը Հյուսիս-հարավ ճանապարհի ողբերգության մասին է». Դերենիկ Մալխասյան
Շաբաթ, 30 հունվարի, 2021 թ., 22:45
Քաղաքական մեկնաբան Դերենիկ Մալխասյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Այս տեսանյութը Հյուսիս-հարավ ճանապարհի ողբերգության ու այն մասին է, թե ինչպես շինարար ժողովուրդը յուր կառավարիչներով չի կարողանում գրեթե 10 տարի 600 կմ կամ լավ գոնե 100 կմ ճանապարհ կառուցել:
Երևան-Գյումրի M1 մայրուղին, որը Հայաստանը Վրաստանի հետ կապող ճանապարհներից մեկն է, տարիներ շարունակ գտնվում է խայտառակագույն վիճակում, հատկապես սոսկալի վիճակում է ճանապարհի Շիրակի մարզի հատվածը: Երևի Արցախում թշնամու ռմբակոծությունից հետո գլխավոր ճանապարհներն ավելի լավ վիճակում են, քան M1 -ի Շիրակի հատվածը:
Անունը դրել են ճանապարհի շինարարություն ու ոչ նոր ճանապրհն են շահագործման հանձնում, ոչ էլ հինն են պատշաճ վիճակում պահում:
Ընդհանարպես Հյուսիս-հարավը արտակարգ ցուցիչ է այն մասին, թե ինչպես ֆինանսների առակայության դեպքում ոչ հները, ոչ էլ նորերը չկարողացան ու չեն կարողանում ամբիցիոզ նախագծեր կյանքի կոչել:
Հ.Գ Եթե չեմ սխալվում 7-8 տարվա ընդամենը 50 կմ ճանապարհ են կառուցել Հյուսիսի-հարավից»: