Գարեգին Բ-ին մեղադրում են շուրջ 70 մլն դրամ չվճարելու մեջ
![]() 245 Երկուշաբթի, 01 փետրվարի, 2021 թ., 17:20 Արմավիրի մարզի դատախազությունից տեղեկություն է փոխանցվել ոստիկանության Վաղարշապատի բաժին այն մասին, որ իրենց է դիմել Անդրանիկ Ստեփանյանը և հայտնել, որ դեռևս 2008 և 2009 թվականներին իրենց ընկերությունն անօրինական կապալի պայմանագիր է կնքել Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի հետ։ Ինչպես հայտնում է ֆոտոլրագրող Գագիկ Շամշյանը, Ա․ Ստեփանյանը հայտնել է նաև, որ պայմանագիրը կնքվել է Հայորդաց Տան վերանորոգման և Սևանի թերակղզու վանական համալիրի բարեկարգման աշխատանքներն իրականացնելու համար։ Դիմումատուն հայտնել է նաև, որ առ այսօր, անձամբ Նորին Սուրբ Օծություն Տ․Տ․ Գարեգին Բ-ի անօրինական գործողությունների արդյունքում, իր ՍՊԸ-ին չի վճարվել պայմանագրով և աշխատանքների կատարման վերջնահաշվարկներով հաստատված խոշոր չափի գումար։ Գ․ Շամշյանի տեղեկություններով՝ գումարի չափը կազմում է շուրջ 70 մլն դրամ։ |