«Շատ շուտով Արցախն այլևս պաշտպանական բանակ չի ունենա»․ Նարեկ Սամսոնյան
Երեքշաբթի, 02 փետրվարի, 2021 թ., 17:25
«Քաղաքացիական գիտակցություն» ՀԿ նախագահ Նարեկ Սամսոնյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Արցախի 80 տոկոսը հանձնելուց հետո Փաշինյանի հաջորդ քայլը մնացած 20 տոկոսին Ադրբեջանի կազմում ինքնավար հանրապետության ստատուս տալն է լինելու: Դրան հասնելու ճանապարհին Փաշինյանին պետք է ամբողջությամբ կազմալուծել Արցախի ինքնիշխանությունը, և ինչպես երեկ հայտնեց Միքայել Մինասյանը, դավաճանն այդ կազմալուծումը սկսելու է՝ ՊԲ-ն վերացնելով: Այսինքն՝ շատ շուտով Արցախն այլևս պաշտպանական բանակ չի ունենա պաշտոնապես: Այս ամենը քողարկելու համար դավաճանների իշխանությունը ներքաղաքական վերադասավորումների, աղմկահարույց ձերբակալությունների և արտահերթ ընտրությունների կեղծ օրակարգերի միջոցով փորձելու է շեղել հանրության ուշադրությունը:
Իսկ Արցախի ՊԲ դե յուրե կազմալուծումը «հիմնավորվելու» է ներքևում՝ «խի պետք ա մեր երեխեքը Ղարաբաղում ծառայեն» թեզով, վերևում՝ «ռուս խաղաղապահների սապոգը լիզեմ» թեզով: Արդյունքում՝ Արցախը վերջնականապես հանձնվելու է թշնամուն, դե Եռաբլուրի կրկնապատկումն էլ մեզ բոլորիս «նվեր»՝ ալիևի կոշիկը լիզող վիժվածքների ընտանիքից»։