«Հադրութցի Վահան Բադասյանը որտեղի՞ց մշտական բնակության վայր ունենա». Նաիրա Զոհրաբյան
![]() 268 Չորեքշաբթի, 03 փետրվարի, 2021 թ., 12:35 Այսօր՝ ԱԺ արտահերթ նիստի ժամանակ, ԲՀԿ պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը ելույթ ունենալիս ասաց. «Հարգելի՛ հայրենակիցներ, երևի դուք միամտորեն ակնկալում էիք, որ այսօր՝ խայտառակ դավաճանական կապիտուլյացիայից հետո, մենք պետք է քննարկեինք ռազմագերիների, տեղահանված տասնյակ հազարավոր արցախցիների խնդիրը, որոնցից մեկին կալանավորման սանկցիա տվեցին՝ հիմնավորմամբ, որ մշտական բնակության վայր չունի… ։ Բա որտեղի՞ց ունենա հադրութցի Վահան Բադասյանը, ում դուք զրկել եք մշտական բնակության վայրից…»: Նաիրա Զոհրաբյանի խոսքով՝ իշխանության համար կա ավելի կարևոր օրակարգ․ «Այն է՝ ինչպես ավելացնել կալանքի սանկցիա տվող դատավորների թիվը, որովհետև բազմաթիվ պարկեշտ դատավորներ հրաժարվում են Նիկոլ Փաշինյանի վնգստացող դատավորները լինել և կատարել կեղտոտ քաղաքական պատվեր»,- ասաց պատգամավորը: |