«Տեսեք՝ դավաճան գիժն ինչպես է ոստիկանների միջոցով պահում իշխանությունը»․ Բ․ Հարությունյան
![]() 254 Չորեքշաբթի, 03 փետրվարի, 2021 թ., 12:25 Ընդդիմադիրների երթը քիչ առաջ հասավ Կառավարության շենքի մոտ, որը շրջափակված է մեծ թվով ոստիկանների կողմից։ «Այսօր այստեղ մեծ թվով ոստիկաններ են կանգնած, ու չգիտես՝ ինչու նրանք այս շենքը պաշտպանում են մեզնից։ Հիշեցնեմ, երբ Փաշինյանը նոր էր դարձել վարչապետ ասում էր՝ քաղաքացիների դուռն է, կուզեն կհավաքվեն, կուզեն կջարդեն։ Հիմա մենք էդ դուռը չենք ջարդում։ Բայց հիմա տեսնում եք՝ էս շենքում նստած քաղաքական իմպոտենտը, երկիրը կապիտուլյացիայի հասցրած դավաճան գիժն ինչպես է ոստիկանների միջոցով պահում իշխանությունը։ Վստա՛հ եղեք, սրանք ոչ մի բանի առաջ կանգ չեն առնելու։ Էն նոր դատարանները, որ ուզում են ստեծել, հատուկ էդ նպատակով են ստեղծվում, որ գան ու էստեղ կանգնած յուրաքանչյուրին խուզարկեն, կալանավորեն ու տանեն, նստացնեն»,- ակցիայի ընթացքում հայտարարեց Արթուր Վանեցյանի գլխավորած «Հայրենիք» կուսակցության անդամ Բաբկեն Հարությունյանը։ |