«Համառ պայքար եմ մղելու, որ անանուն աղբյուրներին հղում չտալու կետն օրենքի ուժ ստանա». Ա. Հովհաննիսյան
Չորեքշաբթի, 03 փետրվարի, 2021 թ., 15:35
ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Հովհաննիսյանն այն կարծիքին է, որ իրենց առաջարկած նոր նախագիծը օգնելու է տարանջատել «բարեխիղճ լրագրությունն անբարեխիղճից»։
«Նախագիծն օգնելու է տարանջատել բարեխիղճ լրագրողներին ու ԶԼՄ-ներին անհայտ իրավակազմակերպչական ձև, անհայտ ծագումնաբանություն ունեցող ինչ-որ ռեսուրսներից, որոնք այսօր, ցավոք սրտի, երբեմն ավելի հայտնի են, քան՝ բուն լրատվական գործունեություն ունեցող կազմակերպությունները»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց նա։
Իշխանական պատգամավորի խոսքով՝ ներկայիս իրավիճակում խմբագրակազմ և «անուն» ունեցող ԶԼՄ-ները հղում են տալիս անհայտ ծագմամբ թելեգրամ-ալիքներին, ֆեյսբուքյան էջերին, ինչի արդյունքում, ըստ Հովհաննիսյանի, գովազդվում են այդ անհայտ ծագմամբ էջերը, ինչն էլ առաջացնում է մի շարք խնդիրներ։
«Բոլոր այն լրատվական գործունեություն իրականացնողները, որոնք չունեն նույնականացման տվյալներ, բոլոր այդ աղբյուրների վրա հղում անելը և օգտագործել այդ աղբյուրի անունը՝ գովազդելով այդ աղբյուրին, արգելվելու է այս կարգավորմամբ»,- ասաց պատգամավորը՝ հայտարարելով, որ համառ պայքար է մղելու, որ անանուն աղբյուրներին հղում չտալու կետն օրենքի ուժ ստանա։
Նշենք, որ իշխանությունն այս նախագիծը նախքան ներկայացնելը չի քննարկել լրատվամիջոցների հետ։