«Հայաստանը փրկելու ժամանակը գնալով ավարտվում է». Վարուժան Գեղամյան
![]() 406 Հինգշաբթի, 11 փետրվարի, 2021 թ., 16:45 Թուրքագետ Վարուժան Գեղամյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Իմ համեստ լավատեսական կանխատեսումներով, ՀՀ ներկայիս իշխանությունների մնալու դեպքում մենք կկորցնենք Սյունիքը մոտավորապես 5-7 տարվա ընթացքում։ Կորցնելու սցենարներն առաջիկայում մանրամասն կշարադրեմ։ Սակայն, դատելով նոր հրապարակված փաստաթղթերից (տե՛ս կից), որից պարզ է դառնում, թե որքան հեշտությամբ է ՀՀ տգետների իշխանությունը հանձնում Սյունիքի սահմանները, ապա իմ կանխատեսումներն իսկապես մնում են որպես լավատեսություն, իսկ իրականությունը շատ ավելի սարսափելի է լինելու։ Սա փաստ է։ Ասեմ ավելին. Իրանն ու տարածաշրջանի այլ երկրներ ներկայումս ավելի շահագրգռված են, որ ՀՀ-ն պահի Սյունիքը, ի հակադրություն թուրքական նվաճման, քան 2018 թվականին ՀՀ քաղաքացիների ընտրած իշխանությունը։ Ցավոք, այդ իշխանությունը դեռևս իր տեղում է։ Սակայն նույնպես ցավոք, Հայաստանը փրկելու ժամանակը գնալով ավարտվում է»։ |