«Գաղտնի փաստաթղթով դեկտեմբերի 18-ին հանձնել է նաև Զանգելանի և Կուբաթլուի այն տարածքները, որոնք նոյեմբերի 9-ի դրությամբ մեր հսկողության ներքո էին». Ա․ Աշոտյան
![]() 293 Հինգշաբթի, 11 փետրվարի, 2021 թ., 20:45 ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Դեկտեմբերի 28-ի դավաճան վիժվածքը հայտարարում էր, որ «... Եվ ես նախկինում ասել եմ, որ քանի որ նոյեմբերի 9-ի հայտարարության ստորագրման պահին Կուբաթլուի և Զանգելանի շրջանների 90 և ավելի տոկոսը, ցավոք սրտի, եղել է արդեն Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո, եղել է բանավոր ըմբռնում այդ համատեքստում...»: Իսկ երեկ պարզ դարձավ, որ թրքաբարո սրիկաների կառավարությունը գաղտնի փաստաթղթով դեկտեմբերի 18-ին արդեն հանձնել էր նաև Զանգելանի և Կուբաթլուի այն տարածքները, որոնք անգամ նոյեմբերի 9-ի դրությամբ գտնվում էին մեր հսկողության ներքո: Ես էլ խղճիս հետ եմ գաղտնի պայմանագիր կնքել, որով քեզ պատժելու եմ, սրիկա՛»: |