«Պատերազմի ընթացքում էս իշխանությունը պարտավոր էր ճանաչել ԼՂ անկախությունը». Սերժ Սարգսյան
Երկուշաբթի, 15 փետրվարի, 2021 թ., 23:05
«Ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը, կնշանակեր վերջ տալ բանակցային գործընթացին, իսկ դրա փակուղին մենք տեսանք թե ինչի է բերում»,- «Արմնյուզ»-ի եթերում ասաց ՀՀ 3-րդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ պարզաբանելով, թե ինչու իրենց իշխանությունը չճանաչեց Արցախի Հանրապետության անկախությունը:
Սարգսյանի խոսքով, սակայն, վերջին պատերազմի ընթացքում այս իշխանությունները պարտավոր էին դա անել. «Ինձ համար անհասկանալի է, թե ինչու 44 օրերի ընթացքում էս իշխանությունները չճանաչեցին ԼՂ անկախությունը: Դա պարտավոր էին անել: Եթե համանախագահները, միջազգային հանրությունը համարում էին, որ բանակցային գործընթացում ԼՂ ճանաչումը ՀՀ-ի կողմից կլիներ բանակցությունները տանել փակուղի և որպես արդյունք ունենալ ռազմական գործողություններ, բա եթե արդեն ռազմական գործողություններ էին, ապա ի՞նչն էր խանգարում ճանաչել ԼՂ անկախությունը»,- ասաց Սարգսյանը: