«Աննա Դանիբեկյանի արժանի իրավահաջորդը՝ պատվավոր կատարածու Արմինե Մելիքսեթյան». Արփինե Հովհաննիսյան
Երկուշաբթի, 22 փետրվարի, 2021 թ., 00:40
ՀՀ արդարադատության նախկին նախարար Արփինե Հովհաննիսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Հայտնվեց աննադանիբեկյանի արժանի իրավահաջորդը պատվեր կատարողների ցուցակում՝ ադրբեջանական իշխանությունների պատվավոր կատարածու արմինե մելիքսեթյան, ով կալանավորեց Արա Սաղաթելյանին:
Շատ բան չեմ ասի: Կտեսնեք ու կհամոզվեք: բադասյանհողհանձնողը՝ վկա:
Իսկ այ մկրտչյան արթուրին մի բան ունեմ ասելու՝ հիշիր բոլորի, այդ թվում՝ իմ հանդեպ արածներդ ու պատրաստվիր՝ այդ թվում ՄԻԵԴ-ով պատասխան ես տալու ապօրինություններիդ համար: Ու ԱԱԾ-իդ պատվիրատուների ասածներով առաջնորդվելը մեղմացնող հանգամանք չի լինելու: Դեռևս 2019-ին ես առաջինն էի իրավապաշտպանական համայնքից, ով խայտառակ համարեց սրա նշանակումը որպես Երևան քաղաքի դատարանի նախագահ: Մի ժամանակ Արթուր Սարգսյանի գործով իրենց կոտորող սուտի իրավապաշտպանական համայնքը լուռ էր կամ կիսաբերան էին քննադատում:
Հ.Գ. ԱԱԾ-ում մնացած սակավաթիվ պրոֆեսիոնալների համար իսկապես ցավում եմ: Դուք ֆեյք բռնող չէիք: Դուք երկիր պաշտպանող էիք: Էն էլ ֆեյք, որը գրում ու գրում է»: