ՀՀԿ-ն հայտարարություն է տարածել
![]() 227 Հինգշաբթի, 25 փետրվարի, 2021 թ., 15:00 ՀՀԿ Գործադիր մարմինը հայտարարություն է տարածել. «Սիրելի՛ հայրենակիցներ, կապիտուլյանտ իշխանությունները Հայաստանը կազմաքանդելու իրենց դավադիր ջանքերի շրջանակներում փորձում են հրահրել քաղաքացիական բախումներ։ Մեզ բոլորիս ազգային աղետի եզրին հասցրած ոհմակը սեփական իշխանությունը պահելու համար պատրաստ է նոր ստոր և դավաճան քայլերի։ Եկել է Հայաստանի և Արցախի ապագայի համար վճռական քայլերի ժամանակը։ Կոչ ենք անում. . Մեր անդամներին և համակիրներին այսօր՝ ժամը 15:00-ին, հավաքվել Ազատության հրապարակում։ . Բոլոր հայրենասեր քաղաքացիներին ցուցաբերել բացարձակ զգոնություն և քաղաքացիական կամք՝ չտրվելով իշխանության սադրանքներին։ . Ուժային կառույցների ղեկավարներին և աշխատակիցներին չկատարել ազգակործան կապիտուլյանտի ապօրինի հրամանները և հանուն մեր պետության վաղվա օրվա լինել ժողովրդի կողքին»։ |