«Ես երեկ շշմել էի». Գևորգ Պետրոսյան
![]() 197 Երկուշաբթի, 01 մարտի, 2021 թ., 17:30 «Ուղղակի ես երեկ շշմել էի: Հլը սրա այլանդակությունը: Ուրեմն՝ իր ա էդ մխտառ լայվի ժամանակ, սկզբից հաթաթա ա տալիս այն կառույցներին, որոնք իր կամքը կուրորեն չեն կատարել, սպառնում ա: Հետո տեսեք՝ ինչ ա ասում էս այլանդակը. ասում ա՝ նաև ընթացիկ հարցեր կան, ռազմագերիների և անհետ կորածների հարցերը: Սա արդեն այդ հարցը դիտում է որպես ընթացիկ հարց»,- այսօր տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ընթացքում՝ անդրադառնալով ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ֆեյսբուքյան եթերին, կարծիք հայտնեց անկախ պատգամավոր Գևորգ Պետրոսյանը: «Եթե մի գերագույն հրամանատար կոչեցյալ՝ կանգնում, ասում ա, որ ռազմագերիների ու անհետ կորածների հարցերն ընթացիկ հարցեր են, սա ամենամեծ վիրավորանք ա մեր բանակի, մեր ազգային անվտանգության, Արցախի, Հայաստանի ապագայի նկատմամբ: Դուք հասկանո՞ւմ եք, էս մարդը էդ հարցը ուր ա տարել-շպրտել»,- ասաց Գ. Պետրոսյանը: |