Գագիկ Ծառուկյանը՝ վարչապետի հրաժարականի, նոր թեկնածուի և երեք նախագահների հետ քննարկումների մասին
![]() 367 Շաբաթ, 13 մարտի, 2021 թ., 00:20 Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը մամուլի ասուլիսով է հանդես եկել՝ պատասխանելով մի շարք լրատվամիջոցների հարցերին։ Հարցին՝ եթե Նիկոլ Փաշինյանը հրաժարական ներկայացնի, և վարչապետի թեկնածու առաջադրվի ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը, ԲՀԿ-ն կընտրի՞ նրան, Գագիկ Ծառուկյանը պատասխանել է․ «ԲՀԿ-ն իր թեկնածուն չի առաջադրելու, ուստի, խորհրդարանում եղած իշխանական խմբակցության ձայներն են այս հարցում որոշիչ լինելու, այլ ոչ թե ընդդիմադիր խմբակցությունների»։ Հաջորդ հարցին՝ երկիրն այս վիճակից դուրս բերելու համար քննարկումներ ունենո՞ւմ է ՀՀ երեք նախկին նախագահների՝ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի, Ռոբերտ Քոչարյանի և Սերժ Սարգսյանի հետ, Գագիկ Ծառուկյանը դրական պատասխան է տվել՝ ասելով, որ քաննարկուներ լինում են․ «Հանդիպում ենք, քննարկում ենք, կարծիքները տարբեր են լինում, սակայն որ կարծիքն ավելի ճիշտ է, դա հիմնավորվում է, ընդունվում է»: Մանրամասները՝ տեսանյութում։ |