«Դա, անշուշտ, իշխանության հաշվարկի մեջ չէր մտնում»․ Տիգրան Աբրահամյան
Երեքշաբթի, 16 մարտի, 2021 թ., 12:35
«Հենակետ» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Տիգրան Աբրահամյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Պաշտպանության նախարարությունն այդպես էլ չարձագանքեց 2 օր առաջԿապանի մարտական դիրքերից մեկից հրապարակված աղմկահարույց տեսանյութին, դրա շուրջը ստեղծված իրավիճակին։
Այն, ինչ արեց ՊՆ-ն, իշխանությունը նույն դիրքում «տեսանյութ 2»-ի անհաջող բեմադրությունն էր՝ «հերքումը», ինչն ավելի խորացրեց բանակում և բանակի շուրջ ստեղծված իրադրության վերաբերյալ հանրային և մասնագիտական շրջանակների մտահոգությունները։
Այս ամենն, իհարկե, իշխանությանը չի հետաքրքրում, ավելին՝ իրենք խրախուսում են նմանատիպ իրադարձությունները։
Պետությունը վերջնական տապալելու ամենակարճ ճանապարհը Զինված ուժերի կազմաքանդումն է, և իշխանությունը հետևողականորեն գնում է այդ ճանապարհով։
Չեմ էլ ուզում պատկերացնել, թե ինչ կլիներ, եթե սյունեցիները ժամանակին չհամախմբվեին, իրենց վրա չվերցնեին Սյունիքի պաշտպանությունը՝ մարտական հերթապահությունից մինչև ամրաշինական աշխատանքներ։
Դա, անշուշտ, իշխանության հաշվարկի մեջ չէր մտնում և այդ պատճառով էլ դրան հետևեց սյունեցիներին «պատժելու» տարբեր գործընթացներ՝ քրեական գործերից մինչև անտարբերություն դրսևորում։
Մեկ է՝ չե՛ք հաջողելու, տապալվելու եք ու դա շատ ցավոտ է լինելու»։