«Շարունակ քննադատում ենք, որ Սարգսյանը մառոժնի ա բաժանում, թխվածքաբլիթ ա թխում․ ինչի՞ չենք մտածում նախագահի իմպիչմենտի մասին»․ Գ․ Պետրոսյան
Չորեքշաբթի, 17 մարտի, 2021 թ., 15:09
«Արմեն Սարգսյանի բոլոր քայլերն աներկբայորեն ապացուցեցին, որ նա իր տեղում չէ, և ինքը հաշտվել է այն մեղադրանքի հետ, որ մինչև էս պահը կքած է իր ուսերին, այն է՝ ինքը վարչապետի կամքն ի կատար ածող պաշտոնյա է»,- այսօր «Հայելի» ակումբում, ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց ԱԺ անկախ պատգամավոր Գևորգ Պետրոսյանը։
«Այս ամենից հետո մենք ինչի՞ չենք մտածում նախագահի իմպիչմենտի մասին։ Մենք շարունակ քննադատում ենք, որ Արմեն Սարգսյանը մառոժնի ա բաժանում և ուտում, թխվածքաբլիթ ա թխում հյուրասիրում, անկայուն ա իրա որոշումների մեջ․․․էդ որ հրավիրում է իր մոտ, ավելի շատ ձևական բաներ են․ յանի թե՝ ես էլ եմ ուշադիր երկրի խնդիրների նկատմամբ,- ասաց Պետրոսյանը։
Էսօր ինչքան Նիկոլ Փաշինյանն ա համապատասխանում վարչապետի պաշտոնին, նույնքան էլ Արմեն Սարգսյանն ա համապատասխանում նախագահի պաշտոնին»,- հավելեց պատգամավորը։