«45 միլիոն պարգևավճար ստացել է ԲՀԿ-ն, մի 20 միլիոնից ավել էլ՝ ԼՀԿ-ն․ տեսե՞լ եք՝ մի անգամ էդ մասին խոսեն»․ Ս․ Գաբրիելյան
![]() 173 Երեքշաբթի, 23 մարտի, 2021 թ., 10:57 Այսօր՝ ԱԺ նիստի ժամանակ, «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Սիսակ Գաբրիելյանը, դիմելով անկախ պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանին, ասաց․ «Մի՛ առանձնացրեք ընդդիմություն, իշխանություն, էսօր դուք էլ եք իշխանություն։ Գաբրիելյանի խոսքով՝ ինքը որևէ լիազորություն, առավելություն մյուսներից, ըստ Սահամանադրության, չունի։ «Մեր հայտարարությամբ, մեր գործունեությամբ, այո՛, հնարավորինս էս ինստիտուտն արժեզրկել ենք, այդ թվում՝ մեր ընդդիմադիր գործընկերները 17+ հանրահավաքի ժամանակ ինչ 18+ խոսքեր ասես, որ ասել են՝ սկսած պատգամավորների հավելավճարներից․․․ Օրինակ՝ 45 միլիոն դրամ պարգևավճար ստացել է պարոն Ծառուկյանն իր ԲՀԿ-ով։ Տեսե՞լ եք, որ էդ մարդիկ մի անգամ էդ մասին խոսեն։ Ընդհակառակը՝ դեմ են խոսել․․․ Մի 20 միլիոնից ավել էլ պարոն Մարուքյանն ա ստացել՝ իրա խմբակցությունով․․․»։ |