Բաքուն առաջ է քաշում 3 պայման շուրջ 200 ռազմագերիների վերադարձի դիմաց
![]() 1288 Երեքշաբթի, 23 մարտի, 2021 թ., 19:40 Բաքուն առաջ է քաշում 3 պայման շուրջ 200 ռազմագերիների վերադարձի համար: Այս մասին ՄԻԵԴ-ում ասել է հայ ռազմագերիների շահերի ներկայացուցիչ Սիրանուշ Սահակյանը՝ նշելով, որ այժմ Ադրբեջանում շուրջ 200 հայ ռազմագերի կան: Նշենք, որ Բաքուն ընդունում է 73 քաղաքացու գերեվարման փաստը, սակայն չի ճանաչում մնացած120 գերիների առկայությունը, բայց հայկական կողմն ունի նրանց գերեվարման վերաբերյալ անհերքելի փաստեր: Բոլոր գերիներին վերադարձնելու համար Բաքուն առաջ է քաշում 3 պայման՝ 1⃣Հայաստանի զինված ուժերի ստորաբաժանումների դուրս բերումն Արցախի տարածքից, Այս խնդիրները լուծելու համար Բաքուն օգտագործում է հայ գերիների գործոնը: Հարցին, թե որտեղից եք վերցրել նման տվյալները, նա պատասխանեց, որ տեղեկատվությունը ստացվում է մի քանի աղբյուրներից, այդ թվում՝ նախապես պատրաստված փաստաթղթերի նախագծերից: Այս մասին գրում է Բաղրամյան 26 թելեգրամյան ալիքը: |