Արմեն Սարգսյանը կրկին ընդունել է Լիլիթ Մակունցին
![]() 227 Չորեքշաբթի, 24 մարտի, 2021 թ., 19:06 Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր հանդիպել է Ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցի հետ: Տեղեկությունը հայտնում է ՀՀ նախագահի մամուլի ծառայությունը։ «Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել երկրում ստեղծված իրավիճակին, այն հաղթահարելու ուղիներին և, որպես հանգուցալուծում, խորհրդարանական արտահերթ ընտրությունների անցկացմանը»,– նշված է հաղորդագրության մեջ: Ներկայացնելով իրենց դիրքորոշումն ու մոտեցումները՝ Լիլիթ Մակունցը նշել է, որ «Իմ քայլը» խմբակցությունը կարևորում է ընտրական օրենսդրության կատարելագործումը և մասնավորապես առաջիկա արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների՝ համամասնական ընտրակարգով անցկացումը: Հիշեցնենք՝ Արմեն Սարգսյանի ու Լիլիթ Մակունցի վերջին հանդիպումից դեռ 10 օր էլ չի անցնել։ «Իմ քայլի» ղեկավարը նախագահական նստավայր էր այցելել մարտի 13-ին։ |