«Մեր առաջիկա գործողությունները բաժանվելու են 3 փուլի»․ Իշխան Սաղաթելյան
![]() 244 Կիրակի, 28 մարտի, 2021 թ., 16:08 «Ունենք բոլոր բավարար հիմքերը՝ մտածելու, որ իշխանությունները հերթական անգամ խաբելու են և ընտրություններ չեն նշանակելու»,- Դեմիճյան փողոցում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՅԴ ԳՄ ներկայացուցիչ, «Հայրենիքի փրկության շարժման» համակարգող Իշխան Սաղաթելյանը։ Նա հայտարարեց, որ իրենք Փաշինյանի որևէ խոսքին չեն վստահում: «Այսինքն՝ ինքը հեռացվի և վարչապետի պաշտոնակատար չլինի։ Եթե այդ փուլում ինչ-ինչ պատճառներով մեր նպատակին չհասնենք, այդ ժամանակ նոր գալիս է ընտրական փուլը: Այդ ժամանակ Շարժման յուրաքանչյուր կուսակցություն ազատ է իր դիրքորոշման մեջ՝ մասնակցե՞լ ընտրություններին, թե՞ ոչ։ Ամենակարևորը, Նիկոլը այդ ընտրությունները դիտելու է որպես իր կաշին փրկելու միջոց: Մենք ամեն ինչ պետք է անենք, որ դա թույլ չտակք: Շատ կարևոր է, որ ընտրությանը մասնակցող քաղաքական ուժերը դա չդիտարկեն որպես պարզ, սովորական ընտրություն, այլ դիտարկեն դավաճանին հեռացնելու, հայրենիքը փրկելու ծրագիր՝ ընտրության միջոցով»,- ասաց նա։ |