«Արտահերթ ընտրություններին ես աջակցելու եմ Ռոբերտ Քոչարյանին». Սեյրան Օհանյան
![]() 432 Շաբաթ, 03 ապրիլի, 2021 թ., 00:44 Ակնհայտ է՝ Ռոբերտ Քոչարյանի ղեկավարման օրոք Հայաստանը եղել է ավելի քան լավ կարգավիճակում և նրա փորձի կիրառումը ստեղծված իրավիճակում շատ կարևոր է: Այս մասին yerkir.am-ի հետ զրույցում ասաց Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի ՊՆ նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը: «Ես մեծ հարգանք եմ տածում Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ և եթե Ռոբերտ Քոչարյանը այսօր որոշել է, որ պետք է քաղաքական գործընթացների մեջ լինի և մաս կազմի, միանշանակ ես կողմ եմ, որովհետև Ռոբերտ Քոչարյանը իր փորձով, իր գիտելիքներով, իր անցած ճանապարհով ցույց է տվել՝ իր ժամանակահատվածում Հայաստանը ավելի կազմակերպված է դարձել, իր ժամանակահատվածում ՀՀ անվտանգությունը ավելի բարձր հիմքերի վրա է դրվել, տնտեսությունը սկսել է զարգանալ, տուրիզմի հիմքn ինքն է դրել և, իհարկե, թերություններ ևս նրա ղեկավարման օրոք եղել են»,- ասաց Սեյրան Օհանյանը: Նա նաև հավելեց՝ եթե Ռոբերտ Քոչարյանի կողմից լինի հրավեր արտահերթ ընտրությունների մասնակցելու և ընդգրվելու իր թիմում նա կընդունի այդ առաջարկը: «Հիմա չկան քննարկումներ, որ ես կլինեմ Ռոբերտ Քոչարյանի թիմում, բայց եթե ինքը գնա ընտրություններին, ապա ես նրան կաջակցեմ, եթե լինի հրավեր, ես, իհարկե, կընդունեմ, կխորհրդակցեմ և կծանոթանամ պայմաններին և անպայման կաջակցեմ նրան»,- նշեց նա: Մանրամասները՝ տեսանյութում |