«2-3 տարուց Արցախը ռազմական ուժով վերադարձնելու օրակարգը կարող է քրեական հետապնդման ենթակա դառնալ»․ Ալ. Քանանյան
![]() 367 Շաբաթ, 03 ապրիլի, 2021 թ., 19:32 Քաղաքագետ Ալեքսանդր Քանանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Հայրենակիցներիցս ոմանք արդադրաւրէն պահանջում են ՀՀ֊ում աւրէնսդրաւրէն քրէականացնել Հայոց ցեղասպանութեան ժխտումը։ Եթե ՀՀ լինէր ազգային պետութիւն, իսկ ներկայ հայաստանեան հասարակութիւնը չլինէր անբուժելի մահացու հիւանդ, այս պահանջի որեւէ անհրաժեշտութիւն չէր լինի։ Բայց ստիպուած եմ հիասթափեցնել եւ զգուշացնել շատերիդ։ Առկայ քաղաքական միտումներն ու հասարակութեան «հանգիստ ապրելու», բոլոր իրաւունքներից հրաժարուելու եւ թուրքական շրջապատի համար կրաւորական միջանցք եւ սպասարկման գաւտի դառնալու ակներեւաբար նշմարուող ցանկութիւնը հանգեցնելու է Հայաստանում ցեղասպանութեան հետեւանքների համապարփակ վերացման՝ այսպէս կոչուած «ազգային պահանջատիրութեան» քաղաքական աւրակարգի քրէականացմանը։ Երկու֊երեք տարուց, աւրինակ, Արցախը ռազմական ուժով վերադարձնելու քաղաքական աւրակարգը կարող է քրէական հետապնդման ենթակայ դառնալ։ Ճորտն ու ստրուկը, նիկոլական ժեխը, լեւոնական տգէտ ու ինքնահաւան «իրապաշտը», ծախու եւ զազրաբարոյ ռսաստրուկ դեգեներատը չեն հանդուրժի թուրքին սպասարկելուց ստացուած իրենց քեաբաբի վրայ որեւէ ոտնձգութիւն»։ |