«ՌԴ-ի համար Թուրքիան և Ադրբեջանը շատ-շատ ավելի կարևոր են». Արա Պապյան
![]() 305 Շաբաթ, 03 ապրիլի, 2021 թ., 19:16 «Ռուսաստանն իր ընտրությունն արդեն կատարել է, և Ռուսաստանի համար Թուրքիան և Ադրբեջանը շատ-շատ ավելի կարևոր են, քան՝ Հայաստանը»,- «Ֆակտոր»-ի եթերում հայտարարել է դիվանագետ Արա Պապյանը: Նրա խոսքով՝ ինչքան ուզում է Հայաստանը խորացնի հարաբերությունները ՌԴ-ի հետ, միևնույն է. «Պատերազմից առաջ էր ավելի կարևոր, և այդ պատճառով է, որ մեզ զոհաբերեցին, հիմա շատ ավելի կարևոր է դառնալու։ Հետևաբար՝ մենք ինչ էլ անենք․․․ դա միամտություն է, որ կարելի է գեղեցիկ նախադասություններ ասել Մոսկվայում և դրա հիման վրա մեր հարաբերությունները կլավանան։ Չէ՛, չեն լավանա։ Ռուսաստանի ռազմական, տնտեսական, քաղաքական շահերն այսօր համընկնում են Թուրքիայի և Ադրբեջանի շահերի հետ։ Մեզ հետ իրենք այնքանով են համագործակցում, որ մեզ վերահսկելի պահեն՝ որպես գործիք թուրքական աշխարհում»,- ասել է Պապյանը: Մանրամասները՝ տեսանյութում: