«Ես չեմ համարում, որ մենք որևէ ոլորտ ձախողել ենք». Ռուստամ Բադասյան
![]() 192 Հինգշաբթի, 08 ապրիլի, 2021 թ., 00:36 Այսօր լրատվամիջոցներում տարածվել և քննարկման առարկա էր արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանի արտահայտությունը․ «Հասարակության հետ պետք է ազնիվ լինել։ Ունենք ձախողումներ, որոնց համար կան պատասխանատուներ»։ «Առաջին լրատվական»-ի եթերում պատասխանելով հարցին, թե սա ինքնախոստովանությո՞ւն համարել, Ռուստամ Բադասյանը պատասխանել է․ «Մասամբ կարող ենք այդպես էլ համարել։ Իրականում, այո, պետք է անկեղծ լինել հասարակության հետ, որովհետև հասարակությունն ակնկալում էր հնարավորինս արագ արդյունքներ։ Դա նշանակում էր՝ կոռուպցիոն գործերով կոնկրետ պատասխանատուներ, կոնկրետ քննություններ, դատական գործընթացներ, բայց այդ պրոցեսները որոշակի առումով դանդաղել են։ Այլ հարց է, թե ով որ ոլորտի համար է պատասխանատու, և ես որոշեցի, որ դատաիրավական համակարգի հետ կապված իմ ասելիքը պետք է հասարակությանը ասեմ»։ Մանրամասները՝ սկզբնաղբյուրում: |