Քրեական հեղինակություն Արտյոմ Կանևսկոյն արդարացվել է
![]() 418 Երեքշաբթի, 13 ապրիլի, 2021 թ., 21:36 Քրեական հեղինակություն Արտյոմ Կանևսկոյ մականունով հայտնի Արտյոմ Հարությունովն արդարացվել է։ Այս մասին հայտնել է փաստաբան Հովսեփ Սարգսյանը՝ նշելով, որ դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանը երեկ հրապարակել է արդարացի որոշում։ «237-րդ հոդվածի 1-ին մասով առաջադրված մեղադրանքով արդարացվել է հանցակազմի բացակայության պատճառով»,- նշել է նա։ Փաստաբանի խոսքով՝ եթե բողոքող կողմը Վերաքննիչ չդիմի, ապա այսքանով ամեն բան կարելի է ավարտված համարել․ «Գործն իսկզբանե դատապարտված էր ձախողման»,- ասել է Հովսեփ Սարգսյանը։ Ըստ մեղադրանքի, Արտյոմ Կանևսկոյն իր կողմից օգտագործվող «Տոյոտա» մակնիշի ավտոմեքենայի մեջ ապօրինի պահել է Մյասնիկ Մատինյանի անվամբ հաշվառված, կրակելու համար պիտանի հրազեն հանդիսացող որսորդական ինքնաձիգ՝ իր պահեստատուփով, գործարանային արտադրության փամփուշտներով։ Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց էր ընտրվել երկրից չհեռանալու մասին ստորագրությունը, որից հետո սկսվել էր դատավարությունը։ Դատախազը միջնորդել էր Արտյոմ Հարությունովին դատապարտել 1,5 տարվա ազատազրկման, որից հետո փաստաբանն էլ իր հերթին էր միջնորդություն ներկայացրել՝ արդարացնել իր պաշտպանյալին, քանի որ վերջինիս արարքում չկա հանցակազմ։ |