«Քեզ հավատացող և վստահող միամիտ մարդ մեր երկրում արդեն չի մնացել». Նիկա Բաբայան
![]() 235 Չորեքշաբթի, 14 ապրիլի, 2021 թ., 16:12 «Կադանս» երաժշտության կենտրոնի հիմնադիր և գործադիր տնօրեն Նիկա Բաբայանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Լսում եմ Փաշինյանի դեմագոգիայով լի բացահայտ կրուտիտ-ելույթը, որին հուսով եմ՝ հենց այսօր օբյեկտիվ գնահատականներ կտան մասնագետներն ու կբացահայտեն արտասանված ստերը։ Նույնիսկ եթե պարզվի, որ իր ասածի մեջ կան որոշ ընդունելի մտքեր, մեկ է այս մշտապես ստող մարդու հանդեպ չկա և չի կարող լինել որևիցե հավատ ու վստահություն։ Այս քաղաքական դիակը պետք է շուտափույթ ազատի վարչապետի աթոռը, քանզի այդ պաշտոնին ոչ մի կետով չի համապատասխանում։ Նորից ու նորից այս պրիմիտիվ ստախոսն ու մանիպուլյատորը փորձում է հանրությանը մոլորության մեջ գցել։ Փաշինյա՛ն, վերջապես հեռացիր, քեզ հավատացող և վստահող միամիտ մարդ մեր երկրում արդեն չի մնացել։ Քո թիմակիցներով, ֆեյքերով, կեղծիքներով ու դեռ մոլորության մեջ գտնվող մարդկանցով դու մեկ է չես կարող շարունակել մնալ վարչապետի պաշտոնում»։ |