«Հիմա տարբեր զորամասերից էրեխեքին հավաքում-տանում են և չեն ասում՝ ուր». ժամկետայինների ծնողների բողոքը
![]() 119 Երկուշաբթի, 19 ապրիլի, 2021 թ., 12:44 Քիչ առաջ ժամկետային զինծառայողների ծնողներից մի քանիսը մուտք գործեցին Կառավարության շենք՝ հանդիպելու վարչապետի հետ: «Էսօր տեսնում ենք հակառակ վերաբերմունք էն էրեխեքի հանդեպ, ովքեր պատերազմ են անցել: Հենց հիմա Պաշտպանության նախարարությունը, որ չգիտենք ինչ կառույց է, ցինիկ վերաբերմուք է դրսևորում էդ երեխաների նկատմամբ»,- Կառավարության դիմաց ասում էին Արցախում ծառայող ժամկետայինների հարազատները: «Հիմա տարբեր զորամասերից էրեխեքին հավաքում ու տանում են և չեն ասում, թե ուր: Էդ էրեխեքին տանում են էն մարդիկ, ովքեր փախել են պատերազմից: Չեն ասում, ծնողը տեղյակ չի՝ ուր են տանում իր էրեխուն: Ծնողներն էս պահին զորամասերում են, որպեսզի հասկանան իրենց երեխաների ճակատագիրն ինչ է լինում»,- ասում էր ծնողներից մեկը: Հիշեցնենք, որ Արցախում ծառայող ժամկետայինների ծնողները վարչապետից պահանջում են իրենց որդիների ծառայության ժամկետը կրճատել, իսկ որոշների դեպքում՝ ընդհանրապես ավարտել: |