«Դավաճանին ընտրություններով չեն փոխում, նրան հանում են զոռով». Վազգեն Մանուկյան
![]() 230 Հինգշաբթի, 22 ապրիլի, 2021 թ., 01:10 «Ես կարծում եմ, նրա այցը ոչ թե նախընտրական էր, այլ կապված էր Սյունիքում փոփոխությունների հետ, որոնք նա դեռ չի հասցրել անել հօգուտ Ադրբեջանի»,- Կառավարական առանձնատան մոտ ակցիայի ժամանակ ասել է «Հայրենիքի փրկության շարժման» վարչապետի թեկնածու Վազգեն Մանուկյանը՝ անդրադառնալով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի Սյունիք կատարած այցին։ «Պետք է անպայման քշել նրան։ Ես ասել եմ՝ եթե Արցախը գրավելը Ադրբեջանի համար հեղինակության հարց էր, ապա Սյունիքը նրա համար ռազմավարական խնդիր է։ Սյունիքը ավելի է հուզում մեր հարևաններին, Իրանին, Չինաստանին, քան Արցախի հարցը։ Նրա գրեթե 3 տարվա կառավարման մեջ ես որևիցե օգուտ չեմ տեսել, որ բերի Հայաստանին, այլ միայն Ադրբեջանին», - ասել է Վազգեն Մանուկյանը՝ հավելելով, թե «դավաճանին ընտրություններով չեն փոխում, նրան հանում են զոռով»։ |