«Չե՛ն հասկացել, որ իրենք են փռված ասֆալտին». Իշխան Սաղաթելյան
Հինգշաբթի, 22 ապրիլի, 2021 թ., 19:08
«Գալու ա էն ժամանակը, որ իրանց ենք ստորացնելու մինչև վերջ»,- այսօր ըննդիմության բողոքի ակցիայի ընթացքում՝ լրագրողների հետ զրույցի ժամանակ հայտարարեց ՀՅԴ ԳՄ անդամ Իշխան Սաղաթելյանը անդրադառնալով իշխանական թևի արձագանքներին սյունեցիների ակցիաների վերաբերյալ:
Խոսելով բողոքի ակցիայի բուն նպատակի մասին՝ Սաղաթելյանն ասաց. «Մեր աջակցություննե ենք հայտնում ձերբակալվածներին, Սյունիքի մեր ժողովրդին: Մենք էստեղից կշարժվենք դատախազություն, որտեղ հստակ պահանջներ կհնչեցնենք: Այսօր քննչականում տեղի ունեցած այդ խայտառակությունը պետք է ստանա արժանի պատասխան նաև դատական, իրավական հետևանքներով: Էն որ ասում էր՝ կփտռեմ ասֆալտին, հիմա էդ են անում...: Բայց չեն հասկացել, որ իրենք են փռված ասֆալտին: Էս տեսարաններով ո՛չ որևէ մեկին կարող են խեղճացնել, ոչ կարող են տպավորություն թողնել: Իր գնալու ժամանակն ա. րոպե-րոպե մոտենում ա դրան»: