«Արտահերթ ընտրությունները մեզնից յուրաքանչյուրի պարտադրանքի արդյունքն է»․ փաստաբան
Կիրակի, 25 ապրիլի, 2021 թ., 18:04
Փաստաբան Արամ Վարդևանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Հաշվի առնելով, որ ֆեյսբուքյան հայտարարությունները քիչ առաջ ստացան իրավական հիմք, այն է, Հանրապետության նախագահն այսօրվա հրամանագրով ընդունեց կառավարության ՀՐԱԺԱՐԱԿԱՆԸ, տեղին է մի քանի դիտարկում անելը.
1) Մի քանի ամիս առաջ՝ փետրվարի 7-ին, «իշխանական» խմբակցությունը բառացիորեն հայտարարել էր «հասարակության լայն շերտերի շրջանում ՉԿԱ արտահերթ ընտրությունների պահանջ»: Իշխանական վարքագիծը այն էր, որ լինելու են հերթական, այլ ոչ թե ԱՐՏԱՀԵՐԹ ընտրություններ: Այդ ժամանակ ևս, բնականաբար, ԿԱՐ այդ հանրային պահանջը, ուղղակի հատկապես մարտ ամսին գործող իշխանության՝ րոպե շուտ հեռանալու պահանջը դարձել էր ԾԱՅՐԱՀԵՂ բարձր, հենց միայն որին ի պատասխան եղավ հրաժարականի խոստումը: Այսինքն, քաղաքական և հասարակական ՃՆՇՄԱՆ արդյունքում:
2) Հասարակության մի ստվար զանգված ամիսներով մասնակցում էր հանրահավաքներին՝ այս խայտառակ կառավարության ՀՐԱԺԱՐԱԿԱՆԻ պահանջով: Ընկերներիս հետ միասին ես ևս մասնակցում էի ցույցերին, հիշում եմ միակ մտահոգությունը «սրանք վերջը հրաժարական կտան, թե չէ»:
Հարգելիներս Կառավարության հրաժարականը ընդունելու հրամանագիրը և արտահերթ ընտրությունները հենց մեզանից ՅՈՒՐԱՔԱՆՉՅՈՒՐԻ գործողության և ՊԱՐՏԱԴՐԱՆՔԻ արդյունքն է»: