«Սխալվում եք, եթե կարծում եք՝ Փաշինյանի շրջապատում չկան մարդիկ, ում մտքով չի անցնում խուժանին այլ մեթոդներով պատժելը». Մ. Հայրապետյան
![]() 306 Երկուշաբթի, 26 ապրիլի, 2021 թ., 23:24 ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Մխիթար Հայրապետյանն այսօր Հանրային հեռուստաընկերության եթերում հայտարարել է, որ իրենք շարունակում են հավատարիմ մնալ 20118-ին որդեգրած իրենց սկզբունքներին: «Հարցերը լուծելու երկու ճանապարհ կա՝ իրավական և ոչ իրավական: Կարծում եմ՝ հասկանում եք, թե ես ինչ նկատի ունեմ...: Եթե կարծում եք՝ Փաշինյանի շրջապատում կամ իշխանությունում չկան մարդիկ, ում մտքով կարող է ակնթարթորեն անցնել այլ ճանապարհով հանցավորներին, խուժանին պատժելու որևէ մեթոդներ կիրառելը, ապա սխալվում եք, Բայց այնուամենայնիվ, Նիկոլ Փաշինյանը, հասկանալով բոլոր խնդիրները, դվարությունները, արդարացի դժգոհությունները, շարունակում է մնալ այն սկազբունքներին, որոնք դրված է հեղափոխության հիմքում»,- ասել է Հայրապետյանը: Մանրամասները՝ տեսանյութում: |