«Փաշինյանին ուղղված հայհոյանքները նաև նրան սատարող ժողովրդին էր ուղղված». Մխիթար Հայրապետյան
![]() 342 Երկուշաբթի, 26 ապրիլի, 2021 թ., 23:44 Ըստ իմքայլական պատգամավոր Մխիթար Հայրապետյանի՝ Սյունիքում, երբ Փաշինյանի հասցեին տեղում էին վիրավորանքներ և հայհոյանքներ, դրանք «վերաբերում են նաև հանրության այն հատվածին, որոնք շարունակում են սատարել Նիկոլ Փաշինյանին: Նման կարծիք Հայրապետյանը հայտնել է այսօր՝ Հանրային հեռուստաընկերության եթերում: «Այդ ո՞ւմ էին հայհոյում էդ տվյալ երևույթները: Միայն Նիկոլ Փաշինյանի՞ն, ո՛չ, ես այդպես չեմ կարծում: Կարող ենք չէ՞ արձանագրել, որ Նիկոլ Փաշինյանը շարունակում է ունենալ որոշ հատվածի վստահություն ... 20, 30, 40, այս պահին էկան չէ. շուտով կիմանանք ընտրություններով...: Ես կարծում եմ, որ դա նաև մեր հասարակության, մեր քաղաքացիներին ուղղված վիրավորանք էր և նվաստացում: Այն ցնծությունը, որ գալիս էր ընդդիմադիրներից, հետևաբար նրանք ցնծում էին նաև մեր քաղաքացիներին հասցված այդ վիրավորանքով»,- ասել է Հայրապետյանը: Մանրամասները՝ տեսանյութում: |