«Էսօր սպասվում է Սերժ Սարգսյանի փոքրիկ արտահոսքը՝ Նիկոլ Փաշինյան-Կարեն Կարապետյան դաշինքի վերաբերյալ»․ Արթուր Դանիելյան
Ուրբաթ, 30 ապրիլի, 2021 թ., 20:16
«Ադեկվադ» միաբանության ղեկավար Արթուր Դանիելյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Մինչ տարածաշրջանային մամուլը հերքումների ու հաստատումների տարափի մեջ է՝ Իրանի Գերագույն Ազգային Խորհրդի քարտուղար Շամխանիի ու ԱՄՆ գլխավոր հետախույզ Բըրնսի հանդիպման թեմայով, էսօր երեկոյան սպասվում է Սերժ Սարգսյանի փոքրիկ արտահոսքը՝ Նիկոլ Փաշինյան-Կարեն Կարապետյան դաշինքի վերաբերյալ, որն էլ էս ամեն ինչի ակունքում էր:
Մոտ ապագայում մի քանի նման անտրամաբանական թվացող, բայց իրականում շատ օրինաչափ ու սարսափելի դաշինքների մասին էլ ես կպատմեմ: Ասենք, Թուրքիայում ատոմակայան կառուցող, իսկ Արցախի առաջնագծում անտառ փիդռող ընկերության ու ՀՀ իշխանության դաշինքների մասին: Կամ Հայաստան Համահայկական Հիմնադրամի ղեկավարների մասին, որ Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհանի աշխատակից էին հանդիսանում... դաշինքնե՜ր... դաշինքնե՜ր... մեր փրկիչների դաշինքներն էին»։