«Չի ստացվելու. կլինի երկու թե տասը կարգապահական վարույթ, աշխատելու եմ այնպես, ինչպես աշխատել եմ 2018թ․ մարտի 27-ից». Արման Հովհաննիսյան
![]() 366 Ուրբաթ, 30 ապրիլի, 2021 թ., 21:44 168.am-ն այսօր, հղում կատարելով իր աղբյուրներին, գրել էր, որ արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը կարգապահական վարույթ սկսելու նախաձեռնությամբ է հանդես եկել ՀՀ ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատավոր Արման Հովհաննիսյանի դեմ: Մեր տեղեկություններով՝ այդ առնչությամբ զեկուցագիրը գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանն անձամբ է ներկայացրել արդարադատության նախարարին: Խոսքը վերաբերում է «Սիսական» ջոկատի հրամանատար Աշոտ Մինասյանի՝ «Աշոտ Երկաթի» գործով նախաքննական մարմնի՝ կալանքը որպես խափանման միջոց նրա նկատմամբ կիրառելու միջնորդության՝ Արման Հովհաննիսյանի կողմից մերժմանը: Դատավոր Արման Հովհաննիսյանը հրաժարվել էր կալանքի որոշում կայացնել հիմնավոր կասկածի բացակայության հիմքով: Լրատվամիջոցի հետ զրույցում դատավորը հաստատեց տեղեկությունը: Դատավորը նշեց, որ չի ցանկանում հիմա անդրադառնալ այդ վարույթի հարուցման օրինականությանը կամ արդարադատության նախարարին դիմող մարմնի զեկուցագրերի հիմնավորվածությանը: «Կարծում եմ, ԲԴԽ-ում կլինի դատավարություն, որն իմ պնդմամբ կլինի հրապարակային, և այդ ժամանակ հանրությունը կտեսնի՝ ո՞ւմ դատական ակտն էր պատճառաբանված կամ չպատճառաբանված, օրինական կամ անօրինական, ո՞ւմ միջնորդությունն էր հիմնավոր կամ ոչ հիմնավոր: Այդ ամեն ինչը բոլորը կտեսնեն»,-ասաց Արման Հովհաննիսյանը: Մանրամասները՝ սկզբնաղբյուր կայքում։