«Թոխյանը, Գյուլումյանն ավելի որակյալ որոշում կկայացնեին, քան՝ ձեր պաշտպանած Շաթիրյանը, Վաղարշյանը և Խունդկարյանը». Բաբաջանյան
Ուրբաթ, 07 մայիսի, 2021 թ., 11:24
ԱԺ անկախ պատգամավոր Արման Բաբաջանյանը խորհրդարանում հայտարարեց, որ ՍԴ անդամները Սահմանադրությանը ծառայելու և այն պաշտպանելու փոխարեն իրենց վստահված լիազորությունները ծառայեցրել են սահմանադրական կարգի տապալմանն ու դրա դեմ հանցավոր արարքներ կատարելուն:
««Մարտի 1»-ի գործով ՍԴ-ի անունից հանդես եկող այդ խմբակը, որի առնվազն երեք անդամներին մենք անցյալ տարի աշնանը ձեր ձեռքով ուղարկեցինք դատարան, «Մարտի 1»-ի գործով հանդես եկան մի որոշմամբ, որը որևէ պատճառաբանություն, որևէ հիմնավորում չունի և չի դիմանում որևէ քննադատության: Թերևս ֆելիքս Թոխյանը, Ալվինա Գյուլումյանը շատ ավելի որակյալ որոշում կկայացնեին, քան՝ ձեր պաշտպանած Շաթիրյանը, Վաղարշյանը և Խունդկարյանը: Այդ որոշումը դատարանի անդամները կայացրել են՝ առաջնորդվելով բացառապես քաղաքական նպատակահարմարությամբ. դատավորներից յուրաքանչյուրն առանձին ունեցել է իր քաղաքական շահը և շատ կոնկրետ մասնակցություն՝ այդ որոշման մեջ»,- հայտարարեց Բաբաջանյանը: