«Ողորմելի ստատուսներ են տեղադրում Սեֆիլյանի հայտարարության կապակցությամբ». Հայկ Մարտիրոսյան
Շաբաթ, 08 մայիսի, 2021 թ., 10:36
Քաղաքագետ Հայկ Մարտիրոսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Հրեաները երկու հազար տարի պետություն չունեին: Ոչ միայն պետություն չունեին՝ այլև սեփական հայրենիքում մի քանի հոգի էին մնացել:
Բայց երկու հազար տարի անընդմեջ Աբ ամսի 9-ին լացում էին պայմանական պատերի մոտ՝ նշելով Տաճարի կորստյան և երկրից վտարման օրը:
Եվ հրեաները ստացան իրենց Երուսաղեմը:
Հայաստանում ծաղրում են նրանց, որոնք մեր բազում երուսաղեմներն ազատագրելու կոչեր են անում, փորձում ազգի պարտվողական և ինքնաոչնչացման դրսից ներդրված ծրագրավորումը փոխել:
Եվ եթե մենք չենք տրամադրվելու ազատագրել ոչ միայն Արցախը (որ միայն ԼՂԻՄ-ը չէ), Հայաստանի արևմտյան հատվածը, եթե մենք խնդիր չենք դնում կործանելու Կարթագենը, եթե չենք նախապատրաստվում դրան և սկսում ենք ապրել որպես անպատիվ, աներազանք, զիջող ու հոժարաբար բռնաբարման հանձնվող ժողովուրդ՝ մենք դատապարտված ենք ոչնչացման: Ընդ որում՝ դաժան ոչնչացման:
Ճանաչեք ազգի և մարդկային տեսակի անպատիվ տականքին այն ողորմելի ստատուսներից, որոնք տեղադրում են Սեֆիլյանի՝ Արցախն ու Նախիջևանը ազատագրելու հետ կապված հայտարարության կապակցությամբ:
Այդպիսի տականքը տարբեր չէ իշխանություն-տականքից: Եթե անգամ՝ ընդդիմություն է իշխանություն-տականքին»: