«Շուշին, Նախիջևանը, Արդահանը մերը կլինեն, երբ գան ազգային ժողովրդավարական ուժերը». Ռոբերտ Ղևոնդյան
Երկուշաբթի, 10 մայիսի, 2021 թ., 00:04
Քաղաքագետ Ռոբերտ Ղևոնդյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Շուշին մերն է լինելու, ինչպես մերն են լինելու Քարվաճառն ու Բերձորը, Նախիջևանը, Ղարսն ու Արդահանը, Վանա լիճը։ Մերն են լինելու, երբ լինելու ենք ոչ թե 2.8, այլ 15 միլիոն։ Մերն են լինելու երբ պետության կառավարման հայտ կներկայացնեն ոչ թե դրսից հովանավորվող պախանները, այլ միայն ազգային ժողովրդավարական ուժերը, մերն են լինելու, երբ ազգովի՝ գոնե մեծ մասով գիտակցենք ու հասկանանք, որ մեր տունը մենք պիտի կառուցենք։ Եվ այդ օրը գալու է։
Եթե ընտրությունների արդյունքում մեր քաղաքական ուժը որոշում կայացնելու իրավունք ստանա, ամեն ինչ անելու ենք, որ Հայաստանի բոլոր մարդիկ զգան ու հասկանան ժողովրդավարության արժեքը, որ կարողանան ամեն տեղ պաշտպանել իրենց իրավունքները, որ հստակ պատկերացնեն իրենց վաղվա օրն ու իրենց անձնական զարգացումը կապեն Հայաստանի հզորացման հետ։
Շնորհավոր 1992թ. մայիսյան հաղթանակի օրը»: