«Ինչո՞ւ ես». Ռոբերտ Քոչարյանն իր թեկնածությունն առաջադրելու մասին
![]() 598 Կիրակի, 09 մայիսի, 2021 թ., 16:16 Րոպեներ առաջ տրվեց Ռոբերտ Քոչարյանի, ՀՅԴ և «Վերածնվող Հայաստան» կուսակցությունների համագործակցության մեկնարկը: ՀՀ 2-րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն իր ելույթի սկզբին շնորհավորեց մայիսի 9-ի տոների կապակցությամբ և անդրադարձավ նոր ձևավորված դաշինքի նպատակներին: «Երկիրը կանգնած է ծայրահեղ մարտահրավերների առջև, դրանք հիմնականում կապված են անվտանգության սպառնալիքների հետ: Երկիրն ունի կառավարման ճգնաժամ և տնտեսական ճգնաժամ: Երկրում ակնհայտ է նաև ինքնության ճգնաժամ, և պետք են ուժեր, մարդիկ, որոնք բավարար չափի փորձ ունեն այսպիսի մարտահրավերներ հաղթահարելու համար: Ինչո՞ւ ես. ունեմ մեծ կառավարման փորձ ճգնաժամայաին իրավիճակներում: Ունեմ կուտակած փորձ և գիտելիքներ անվտանգության, պաշտպանության համակարգում: Ունեմ փորձ տնտեսական ճգնաժամ հաղթահարելու հարցում, և ինչպես տեսում եք, ներկա վտանգաները և իմ կուտակած փորձն ու գիտելիքները գրեթե համընկնում են»,- հայտարարեց Քոչարյանը: |