«Նիկոլի իշխանության վերարտադրումը կործանում կլինի». Իշխան Սաղաթելյան
![]() 165 Կիրակի, 09 մայիսի, 2021 թ., 17:56 «Հայաստան» դաշինքի կազմակերպած հանրահավաքում ՀՅԴ ԳՄ ներկայացուցիչ Իշխան Սաղաթելյանը հայտարարեց, որ Փաշինյանի իշխանության վերարտադրումը կործանում կլինի Հայաստանի և Արցախի համար: Նա նշեց, որ պատրաստ են խոսել անցյալից, բացթողումներից ու սխալներից, բայց այժմ իրենց պայքարը Հայաստանի ներկայի և ապագայի համար է. «Դուք այսօր Հայաստանի հաղթողների կողքին ենք, հաղթանակ կերտած մարդկանց կողքին ենք: Մենք Հայաստանին բերելու ենք նոր հաղթանակներ: Մենք գալիս ենք Հայաստանում ապահովելու ազգային արժանապատվություն, համերաշխություն, ապահովելու զարգացում և սոցիալական արդարություն, գալիս ենք՝ կերտելու ապրելու Հայաստան, գալիս ենք՝ համախմբելու Հայաստանի, սփյուռքի, ողջ հայության ներուժը հանուն հայ ժողովրդի ապագայի: Մենք երաշխավորում ենք պաշտպանված սահմաններ, անվտանգ հայրենիք: Մենք երաշխավորում ենք, որ ՀՀ քաղաքացու կյանքի վրա տեղի է ունենալու զգալի և տեսանելի փոփոխություններ: Մենք երաշխավարում ենք արդարություն, ազատություն, համերաշխություն»,- ասաց ՀՅԴ ԳՄ անդամը: |