«Հռետորական հարց՝ ընտրելու իրավունք ունեցող մեր քաղաքացիներին». Արսեն Ջուլֆալակյան
![]() 145 Երեքշաբթի, 11 մայիսի, 2021 թ., 10:44 ԱԺ նախկին պատգամավոր Արսեն Ջուլֆալակյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Հռետորական հարց՝ ընտրելու իրավունք ունեցող մեր քաղաքացիներին։ Եթե հունիսի 20-ի, այսպես կոչված, ընտրություններում հաղթի ամեն ինչ ձախողած/կործանած ՀՀ վերջին վարչապետը, մեր դաշնակից, գործընկեր և մնացած բոլոր պետությունները կարո՞ղ են ենթադրել, որ Հայաստանում բնակչության առնվազն մեծամասնությունը համակերպվել է բոլոր կորուստների հետ, գոհ է ստեղծված իրավիճակից, ճիշտ է համարում վերջին երեք տարվա վարած քաղաքականությունը, ուստի կրկին մանդատ է տալիս այդ պետականակործան գիծը շարունակելու, և ելնելով դրանից՝ վերոնշյալ պետությունները համապատասխան քայլեր ձեռնարկեն... Իսկ մենք էլ նորից դժգոհենք, որ միջազգային հարաբերություններում մեզ ճիշտ չեն հասկանում և չեն գնահատում, չեն օգնում... Մտածենք։ Դեռ 40 օր ունենք»: |