«Ապազգային ուժերի կողմից հայ ժողովրդին առաջարկվում է հրաժարվել ազգային գաղափարախոսությունից». Կարին Տոնոյան
![]() 276 Երեքշաբթի, 11 մայիսի, 2021 թ., 21:00 «Հայ Ասպետ» կրթադաստիարակչական բարեգործական հիմնադրամի հիմնադիր-տնօրեն Կարին Տոնոյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Հայ ժողովուրդը երրորդ հազարամյակ է տանում իր «Պատմական բեռը»՝ Հայկական հարցը, որպես ռազմավարական ծրագիր: Երրորդ հազարամյակի շեմին Հայաստանի ավանդական աշխարհաքաղաքական և պատմա-էթնիկական գործոնները չեն փոխվել: Չի փոխվել նաև վերջին՝ շուրջ հազար տարվա թշնամին, որը կազմակերպել է Հայոց ցեղասպանությունը և գրավել Հայոց Հայրենիքի շուրջ 90 տոկոսը: Օրակարգում է գտնվում թուրքախոս ժողովուրդների ազգային գաղափարախոսությունը՝ պանթուրքիզմը, որի իրականացումը նշանակաում է Հայաստանի և Հայ ժողովրդի ոչնչացում: Եվ, չնայած դրան, այսօր՝ 21-րդ դարի շեմին, ապազգային ուժերի կողմից հայ ժողովրդին առաջարկվում է հրաժարվել հայոց ազգային գաղափարախոսությունից և ընտրել զարգացման «նոր ուղի»: Հայոց ազգային գաղափարախոսությունը հայտարարվում է կեղծ քաղաքական կատեգորիա, անգամ՝ ֆաշիզմ: Այսինքն՝ հայ ժողովրդին առաջարկվում է գոյապահպանվել և գործել առանց ազգային գաղափարախոսության: Մինչդեռ անվիճելի է, որ այն ժողովուրդները, որոնք չեն ղեկավարվել.....ազգային գաղափարախոսությունը, կործանվել են: -Խուրշուդյանական այս մոտեցումը բացարձակ ճշմարտություն է: Ուրեմն՝ այսօր առավել քան հրամայական է ազգային արժեքների և գաղափարախոսության վրա հենվելով՝ կերտել մի պետություն, որտեղ ազգային շահի դիրքերից պիտի կառուցվի յուրաքանչյուր դաշնակցային հարաբերություն, հնարավորի առավելագույն սահմաններում»: |