«Քանի դեռ մեզ վախի մեջ են պահում, ինչ զիջում ասես կարող են պարտադրել»․ Արման Ղարիբյան
Երկուշաբթի, 17 մայիսի, 2021 թ., 13:10
«Իրավունքի ուժը» ՀԿ համահիմնադիր Արման Ղարիբյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Որքան երկար են ադրբեջանական ուժերը մնում Սև լճի շրջակայքում, այդքան ավելի Հայաստանում հեղինակազրկվում են ՀԱՊԿ-ը, դաշնակից Ռուսաստանը, անձամբ պուտինն ու նրան ծառայող հայաստանյան քաղաքական խմբակները։ Հայաստանյան իշխանության մասին չեմ գրում, քանի որ էլ ավելի հեղինակազրկվելու տեղ չի մնացել իրենց։
Ու հասկանալի է, որ Հայաստանն այն վիճակում չէ, որ ապստամբի Ռուսաստանի դեմ, երբ ռուսները գրեթե մեր զորքի չափ զորք ունեն մեր երկրում։ Խնդիրն այն է, որ Հայաստանը չի կարողանում իրեն արժանապատիվ դաշնակցի դիրքերում պահել, ցույց տալ, որ հանուն իր անվտանգության փնտրում է նաև այլընտրանքային միջոցներ զուտ այն պատճառով, որ առկա դաշնակցությունը ակնհայտորեն անպիտան դուրս եկավ։
Կարևոր գործոն է վախը հաղթահարելը։ Քանի դեռ մեզ վախի մեջ են պահում, ինչ զիջում ասես կարող են պարտադրել։ Իհարկե, ոչ ոք չի ուզում պատերազմ, բայց եթե պիտի պատերազմի վախով ինչ ասես պարտադրեն, ստորացնեն, ինքնությունդ նվաստացնեն, հոգեպես վերացնեն, գուցե ավելի լավ է մի անգամ համառել, համարձակվել շրջել պատմության անիվը, ու գուցե հաջողվի դուրս գալ այս ստորացուցիչ եռանկյունուց։
Եթե այս ընտրություններին գնալու եք ու ընտրեք ռուսներին ծառայող ուժի, ապա մոռացեք արժանապատվության մասին, ձեզ զուտ պետք է, որ ձեր փորը կուշտ լինի ու ձեզ չսպանեն։ Սակայն պուտինյան իշխանության երկարաձգումը Հայաստանում չի երաշխավորելու ո՛չ մեկը, ո՛չ մյուսը (2020-ի պատերազմի զոհերն ու դրան հաջորդած թանկացումները վկա)»։